تلفن (خط ویژه):

معرفی آزمایشگاه رصد

 • ۱ نمایش

معرفی آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک رصد

خدماتی به وسعت جامعه آزمایشگاهی

بعد از مطرح شدن موضوع ایجاد آزمایشگاه های جامع توسط شرکت های خارجی، انجمن ها و اشخاص صاحب نظر واکنشهای متفاوتی نسبت به موضوع بروز داشته اند که اکثر این واکنشها در نفی و مخالفت با موضوع بوده است. این مخالفت از جنبه هایی با اصل و بنیان موضوع بوده و بعضا نسبت به نحوه اجرا، موضع گیری شده است.

با وضعیت حاضر می توان اذعان کرد که کارشناسان و متخصصان حوزه آزمایشگاه و اقتصاد سلامت تقریبا به یک نکته واحد معتقد هستند و آن هم عدم تناسب دخل و خرج آزمایشگاه های فعال است. حتی آزمایشگاه هایی که تعداد قابل توجهی آزمایش انجام می دهند در صورتی که قرار باشد استانداردهای بالایی را مورد اجرا بگذارند باز هم با محدودیت منابع مالی رو به رو خواهند شد. راه برون رفت از این وضعیت چیست؟

کارشناسان مختلف راهکارهای متفاوتی یا مجموعه ای از راهکارها را جهت بهبود جریان نقدینگی در آزمایشگاه ها ارائه می دهند که بعضی از آنها از این قرار هستند. رای زنی با بیمه ها برای پیدا کردن راهی که پرداخت های مربوط به سازمانها به موقع به آزمایشگاه تزریق شوند. نظارت بیشتر بر شرکت های تامین کننده مواد و تجهیزات و ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی، متناسب کردن تعرفه خدمات آزمایشگاهی، تشکیل شرکت های تعاونی انجام آزمایش های تخصصی در مناطق مختلف با مشارکت و سرمایه گذاری متخصصان داخلی این حوزه، تشکیل شبکه های آزمایشگاهی با مشارکت و سرمایه گذاری متخصصان داخلی این حوزه، تاسیس مگالب های بومی با کمک از استعداد و توانایی های داخلی و روش های دیگری که مد نظر هستند. نگرانی از شرایط آینده آزمایشگاه ها متخصصان این حوزه را بر آن داشت تا حرکت هایی متفاوت از آنچه تا کنون انجام داده بودند را داشته باشند که نتیجه این تحرک ایجاد گروه های مختلفی از متخصصان آزمایشگاه با اهداف و Business Planهای متفاوت شد (حداقل 3 یا 4 گروه در استان تهران).

یکی از گروه های پیشرو در این مسیر که با نگاه به شرایط آینده آزمایشگاه ها تشکیل شد گروه رصد می باشد. شبکه آزمایشگاهی رصد هم اکنون چند سالی است که در این زمینه مشغول به خدمات رسانی است. این گروه با تفکر مشارکت دادن همه متخصصان حوزه آزمایشگاه برای رسیدن به شرایط پایدار و مطلوب از لحاظ کیفی و اقتصادی شکل گرفت. هسته اولیه گروه، افرادی هستند که اغلب سابقه فعالیت های طولانی مدت در حوزه های مختلف آزمایشگاه و فعالیت در دانشگاه ها به عنوان اعضای هیات علمی را داشته و در جامعه آزمایشگاهی ایران کاملا شناخته شده هستند. اعضای این گروه اغلب در مناطق مختلف آزمایشگاه های شخصی خود را مدیریت می کنند. ولی با توجه به نیاز جامعه آزمایشگاهی و عموم مردم تصمیم گرفتند تا برای رسیدن به هدف کلی جامعه آزمایشگاهی که همیشه  کیفیت بالاتر انجام آزمایش ها و مدیریت اقتصادی روان تر بوده، آزمایشگاه رصد را به عنوان آزمایشگاهی مرجع معرفی نمایند.

گروه علمی آزمایشگاه رصد که به صورت فعال در پیشبرد اهداف آزمایشگاه مشغول می باشند از قرار زیر است:

 • دکتر محمد فرهادی متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی
 • دکتر مریم حسینی متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی
 • دکتر داریا بلورچی متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی
 • دکتر سعید مروتی متخصص ژنتیک پزشکی
 • دکتر سید محمد اکرمی متخصص ژنتیک پزشکی
 • دکتر رضا محمدی متخصص بیوشیمی بالینی
 • دکتر محمد مصلح آبادی متخصص خون شناسی
 • دکتر عباسعلی ایمانی فولادی متخصص میکروبیولوژی بالینی
 • دکتر علیرضا فلاح دکترای علوم آزمایشگاهی
 • دکتر سید محمد حسن هاشمی مدنی دکترای علوم آزمایشگاهی
 • دکتر بابک رمضان آقایی دکترای علوم آزمایشگاهی
 • دکتر سید مهدی علوی دکترای علوم آزمایشگاهی
 • دکتر محمد هاشمیان دکترای علوم آزمایشگاهی

بعد از تاسیس آزمایشگاه رصد و ایجاد زیرساخت غنی از لحاظ فنی و کیفی تصمیم اعضاء بر ایجاد شبکه ای از آزمایشگاه ها متناسب با نیاز جامعه آزمایشگاهی اتخاذ شد. شبکه آزمایشگاهی رصد با هدف "خدماتی به وسعت جامعه آزمایشگاهی" در سال 93 فعالیت خود را آغاز نمود. شبکه رصد برای نیل به هدف مشخص شده خود سعی در ایجاد ساختارهای متناسب با نیازهای جامعه آزمایشگاهی داشته است که برخی از این ساختارها به طور مستقیم به عنوان راه حل‌هایی برای رفع مشکلات روزمره آزمایشگاه ها به طور وسیع کاربرد دارند. عناوینی که در ادامه خواهند آمد، امکاناتی هستند که تحت نظر کارشناسان و متخصصان شناخته شده آزمایشگاهی مدیریت می شوند و برخی به صورت دپارتمان و یا بخشهای پیوسته و برخی در قالب شرکت های زیر مجموعه شبکه رصد به خدمت رسانی مشغول هستند. اغلب این امکانات به صورت رایگان و یا با شرایط بسیار مناسب در اختیار اعضای شبکه قرار می گیرند.

 1. انجام گستره قابل توجهی از آزمایشهای عمومی، تخصصی، مولکولی، ژنتیک، آسیب شناسی و فوق تخصصی با شرایط بسیار ویژه از نظر اقتصادی و کیفی برای همکاران آزمایشگاهی در سطح کشور و خارج از کشور که در این راستا شبکه آزمایشگاهی رصد با رعایت دقیق شرایط زنجیره سرد نمونه را راسا از آزمایشگاه ها در تهران و شهرستان تحویل خواهد گرفت و به مرکز اصلی انتقال خواهد داد.
 2. آموزش و پژوهش و ارتقای علمی اعضاء و پرسنل شبکه و آزمایشگاه ها، توسط گروهی از اساتید آزمایشگاه و دانشگاه توسط شرکت رصد آزما پژوه که یکی از فعالیت های آن برگزاری مدون دوره های به روز رسانی پرسنل فنی آزمایشگاه ها با ارائه مدرک معتبر است که باعث می شود آزمایشگاه های عضو از برنامه ریزی و برگزاری کلاسها و ارزیابی دوره ای پرسنل خود بی نیاز باشند. در زیر تاریخ برگزاری دوره های مربوط به نیمه دوم سال 97 آورده شده است.
 3. کنترل کیفی و استانداردسازی شبکه آزمایشگاه ها همراه با نرم افزار آنلاین و آفلاین همراه با پشتیبانی و آنالیزهای دقیق و علمی اساتید کشور در دپارتمان کنترل کیفی. کنترل کیفی خارجی در قالب برنامه جامع Peer Group و کنترل کیفی داخلی نیز با آخرین متد روز دنیا 6 Sigma در این نرم افزار ها قابل انجام است که پشتیبانی فنی و علمی بسیار قوی و برنامه های آموزشی و رفع اشکال از دیگر امتیازات این دوره ها است.
 4. خدمات مربوط به Validation کالاها و کیت های مورد نیاز شبکه رصد توسط دپارتمان کنترل کیفی
 5. اتصال به اپلیکیشن سین اپ برای آزمایشگاه های عضو جهت خدمت رسانی بهتر به عموم مردم بر بستر فن آوری روز. با استفاده از این اپلیکیشن آزمایشگاه های عضو می توانند به صورت آنلاین امور مربوط به پذیرش و نمونه گیری و جوابدهی را در سطح منطقه خود مدیریت نمایند.
 6. تامین نیاز آزمایشگاه ها در حوزه کالاهای مصرفی و غیر مصرفی با شرایط ویژه توسط شرکت رصد آزما تامین لازم به ذکر است این شرکت فقط در راستای کمک به اعضای شبکه ایجاد شده است و سود شرکت به صورت حداقلی و فقط در راستای تامین هزینه های فعالیتش خواهد بود.
 7. معرفی علمی، حضور در کنگره ها و همایش ها، ارائه مقالات، فعالیتها و دست آوردهای شبکه آزمایشگاه های رصد توسط دپارتمان تولید محتوا و اطلاع رسانی. در این دپارتمان مدیریت و برنامه ریزی برای معرفی آزمایشگاه های عضو که شرایط حداقلی را گذرانده باشند به جامعه هدف نیز انجام خواهد شد.

شبکه رصد در نظر دارد تا در آینده نزدیک دپارتمان ها و در صورت نیاز شرکت های مختلفی را جهت خدمت رسانی بهتر به جامعه آزمایشگاهی راه اندازی نماید که یکی از آنها راه اندازی بخش خدمات آی تی خواهد بود.

از فعالیتهای یرنامه ریزی شده ایجاد آزمایشگاه های تخصصی از بین اعضای فعال و توانمند و تشکیل شبکه های آزمایشگاهی در مناطق مختلف کشور خواهد بود که از امکانات و بسترهای ایجاد شده در شبکه آزمایشگاهی رصد بهره خواهند برد

شبکه رصد تا زمان نگارش این متن خدمات خود را به بیش از 100 آزمایشگاه در استان تهران و استان های دیگر ارائه داده که با توجه به زیرساخت گسترده ایجاد شده در آزمایشگاه رصد می توان این تعداد را به چندین برابر هم افزایش داد. شبکه رصد در نظر دارد خدمات خود را به تمامی آزمایشگاه ها ارائه نماید. لازم به ذکر است آزمایشگاه های عضو شبکه این خدمات را با شرایط ویژه دریافت خواهند نمود. امید است با عضویت گسترده تر آزمایشگاه ها در این شبکه، سطح کیفی ارائه خدمات به صورت روز افزون ارتقاء یابد.