چک آپ های های دوره ای برای زنان

به منظور بهبود وضعیت سلامتی و شناسایی بیماری های احتمالی در مراحل اولیه، لازم است که زنان مرتباً چک آپ های دوره ای را انجام دهند. علاوه بر موارد ذکر شده در مقاله اهمیت چک آپ های دوره ای، تعدادی آزمایش خاص وجود دارد که باید بخشی از برنامه های معمول چک آپ ها باشند.

غربالگری سرطان پستان

خانم‌های در سنین 40 تا 50 سال باید سالی یکبار ماموگرافی را انجام دهند. از سن 50 تا 75 سالگی باید سالی دو بار و از سن 75 سالگی به بعد باید با نظر پزشک این آزمایش را تکرار کنند. در ماموگرافی سینه‌ها تحت فشار نسبی قرار می‌گیرند سپس با استفاده از اشعه‌ ایکس از آن‌ها عکس‌برداری می‌شود.

در این روش می‌توان توده‌هایی که تشخیص آن‌ها به راحتی ممکن نیست را تشخیص داد. نتیجه‌ طبیعی این آزمایش خطر سرطان را بطور صددرصد رد نمی‌کند بنابراین این آزمایش باید بطور منظم تکرار شود. خانم‌هایی که نتیجه‌‌ آزمایش آنها مشکوک بوده است ممکن است به ام‌آرآی و سونوگرافی هم احتیاج پیدا کنند. معاینه پستان ها توسط خود فرد نیز از جمله مواردی است که باید انجام شود.

تست غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر)

غربالگری سرطان دهانه رحم باید از 21 سالگی شروع شود. پس از اولین آزمایش:

زنان از 21 تا 29 سال هر 3 سال باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. آزمایش HPV برای این گروه سنی توصیه نمیشود.

زنان از 30 تا 65 سال باید آزمایش پاپ اسمیر را هر 3 سال و آزمایش HPV را هر 5 سال انجام دهند.

زنانی که به دلیل شرایطی مانند دیسپلازی دهانه رحم تحت درمان قرار گرفته اند، باید آزمایش پاپ اسمیر را برای 20 سال پس از درمان یا تا سن 65 سالگی ادامه دهند.

اگر فردی رحم و دهانه رحم خود را به طور کامل برداشته باشد (هیسترکتومی کامل) ممکن است نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نداشته باشد.

معاینه پوست

پزشک ممکن است پوست را از نظر علائم سرطان پوست بررسی کند ، به خصوص اگر شخصی در معرض خطر بالایی قرار داشته باشد.

افرادی که در معرض خطر هستند شامل کسانی هستند که قبلاً به سرطان پوست مبتلا شده اند، دارای نزدیکان مبتلا به سرطان پوست هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

غربالگری STI یا بیماریهای منتقل شونده از راه جنسی

اگر فرد از نظر جنسی فعال است، باید هر ساله در سنین 15 تا 29 سالگی از نظر کلامیدیا آزمایش شود. کلامیدیا بسیار شایع است و اغلب علائمی را نشان نمی دهد. اگر شخصی در معرض خطر ابتلا به سایر عفونت های منتقله از راه جنسی مانند اچ آی وی / ایدز یا تبخال تناسلی قرار دارد، باید با پزشک خود در مورد آزمایش بیشتر مشورت کند.

بارداری

زنان باید قبل از بارداری یک معاینه عمومی انجام دهند تا در مورد هر گونه خطرات در دوران بارداری بررسی شوند. هنگامی که زنی باردار است، بررسی های منظم قبل از زایمان به او کمک می کند تا رشد کودک را کنترل کرده، ناهنجاری ها را تشخیص داده و سلامت جنین را ارزیابی کند.

بررسی های مربوط به بارداری ممکن است شامل سونوگرافی، آزمایش ادرار، آزمایش خون و آزمایش ژنتیک باشد. برخی از آزمایشات قبل از زایمان برای همه خانم های باردار توصیه می شود، در حالی که آزمایشات دیگر فقط برای خانم هایی است که خطر برخی بیماری ها در آنها بیشتر است.

واکسیناسیون:

توصیه میشود هر ساله واکسن آنفولانزا تزریق شود.

دور یادآور واکسن دیفتری و کزاز باید هر ده سال یکبار تزریق شود.

در سن 19 تا 26 سال تزریق واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) توصیه میشود.

 منابع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/servicesandsupport/regular-health-checks

https://doctor.ndtv.com/faq/what-are-the-tests-required-for-a-general-health-check-up-23917