هرپس ژنیتال

تبخال تناسلی یا ویروس هرپس یکی دیگر از بیماری‌های منتقل شونده از راه جنسی یا STD است که عامل آن دو نوع ویروس HSV-1 یا HSV-2 می‌باشد. در اکثر موارد تبخال تناسلی توسط ویروس HSV-2 ایجاد می‌شود، HSV-1 نیز اغلب با رابطه جنسی دهانی مرتبط است. علائم تبخال تناسلی به صورت زخم یا ضایعات در ناحیه تناسلی، مقعد یا ران تظاهر می‌یابند.

علائم بالینی

بیشتر افراد مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس هیچ گونه علائم یا نشانه‌ی مشخصی را نشان نمی‌دهند یا علائم بسیار خفیفی را نشان می‌دهند.

علائم تبخال تناسلی در صورت وجود عبارتند از:

درد یا خارش که ظرف ۲ تا ۱۰ روز پس از تماس با شریک جنسی آلوده آغاز می‌شود.

برجستگی‌های قرمز کوچک یا تاول‌های سفید کوچک که ممکن است چند روز بعد ظاهر شوند.

زخم‌هایی که با پاره شدن تاول‌ها شکل می‌گیرند و از آنها خون یا چرک بیرون می‌آید.

زخم‌ها ممکن است باعث درد و سوزش هنگام ادرار شوند. همچنین ممکن است تا زمان از بین رفتن عفونت، درد و حساسیت در ناحیه‌ی تناسلی وجود داشته باشد. در اوایل بروز بیماری ممکن است علائم و نشانه‌هایی شبیه به آنفلونزا مانند تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، سردرد، درد عضلانی و تب وجود داشته باشد.

راه های انتقال

تبخال تناسلی ممکن است توسط مایعات بدن، از جمله مایع منی، ترشحات واژن، بزاق، ضایعات تبخال، زخم و مایع داخل تاول منتقل شود. تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی محافظت نشده یا تماس پوستی با شریک جنسی آلوده منتقل می‌شود. اگر زخم‌های باز در تماس با تبخال قرار داشته باشند، احتمال ابتلا به ویروس افزایش می‌یابد. انتقال ویروس تبخال تناسلی حتی اگر شریک جنسی علائمی را نشان نداده باشد، نیز ممکن است.

تشخیص

آزمایشهای بررسی HSV-1 و HSV-2 در خون شامل  Herpes Select 1 and 2 ELISA IgG  و Herpes Select 1 and 2 Immunoblot IgG هستند. ویروس HSV-2، که بیشترین عامل ایجاد تبخال تناسلی است، سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس قابل شناسایی است، بنابراین پزشکان توصیه می کنند به مدت 4 تا 6 هفته پس از تماس، آزمایش انجام شود. حساسیت و اختصاصی بودن این تست‌ها برای تشخیص HSV-2 93 تا 99% می‌باشد.کشت تبخال، با سوآبی که از زخم باز گرفته شده، از دیگر روش‌های تشخیصی است. انجام این تست دو یا چند روز زمان نیاز دارد. در صورتی که ویروس فعال کافی در نمونه وجود نداشته باشد،. ممکن است نتایج منفی کاذب به دست آید و زمانی رخ می‌دهد که بیش از 48 ساعت از زمان بروز علائم نگذشته باشد.

HSV DNA PCR: در این روش مواد ژنتیکی ویروس در خون یا مایعات دیگر مانند مایع نخاعی تشخیص داده میشود. PCR، ویروس و همچنین نوع ویروس هرپس را شناسایی کند. از آن جا که این تست حساس‌تر از کشت است، در شرایطی که تعداد ویروس کم است (مانند آنسفالیت ویروسی) نیز کاربرد دارد.