هپاتیت ب

هپاتیت B بیماری کبدی است که می تواند از یک بیماری خفیف تا یک بیماری جدی و مادام العمر گسترده باشد. ویروس هپاتیت B باعث التهاب کبد می شود که ممکن است به سرطان کبد، نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود. هپاتیت B از بیماریهای منتقل شونده از راه جنسی محسوب میشود. هپاتیت B به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می­شود.

مراحل مختلف ابتلا به هپاتیت B عبارتند از:

عفونت حاد: وجود نشانه‌های مخصوص بیماری به همراه آزمایش مثبت.

عفونت مزمن: عفونت ماندگار به همراه آزمایش مثبت و التهاب کبد.

ناقل: عفونت ماندگار بدون التهاب کبد (ناقل کسی است که از لحاظ ظاهری سالم به نظر می‌رسد ولی ویروس را در بدن خود حمل می‌کند و می‌تواند پتانسیل آلودگی افراد را داشته باشد).

عفونت بهبود یافته: هیچ نشانه‌ای از هیچ‌گونه عفونت با HBV وجود ندارد، آزمایش HBV DNA منفی است و نشانه‌ای از التهاب کبد وجود ندارد.

علائم بالینی:

در برخی موارد، افراد مبتلا به هپاتیت B ممکن است بدون علامت یا دارای نشانه ­های خفیف باشند. با این حال، 70 درصد مبتلایان علائم حاد هپاتیت B را نشان می دهند.

علائم هپاتیت B عبارتند از:

تب

خستگی

از دست دادن اشتها

تهوع یا استفراغ

درد شکمی

ادرار تیره

درد مفاصل

زردی

نقص عملکرد کبد

زمانی که کبد درگیر بیماری می‌شود از تجزیۀ سموم و ضایعات بدن ناتوان می‌گردد و در این حالت قادر نیست این محصولات اضافی را از بدن دفع نماید. یکی از این محصولات بیلی‌روبین است که باعث زردی می‌شود. در این حالت آنزیم‌های کبدی نیز افزایش می­یابند.

به طور متوسط، علائم هپاتیت B سه ماه پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، ظاهر می­شود. اما ممکن است علائم از 6 هفته تا 6 ماه پس از تماس با ویروس نیز ظاهر شوند. علائم ممکن است چند هفته یا حداکثر 6 ماه طول بکشند. انتقال از یک فرد آلوده به یک فرد سالم، حتی زمانی که علائم وجود نداشته باشد نیز امکان پذیر است.

راه­های انتقال:

1- از طریق مادر آلوده به نوزاد خود

۲- تماس جنسی محفاظت نشده

۳- تماس با زخم­ها و یا خون آلوده فرد مبتلا به هپاتیت B

۴- سوراخ کردن غیر بهداشتی گوش، حجامت و خالکوبی

۵-به اشتراک گذاشتن مسواک، تیغ، ناخن­گیر، ریش تراش و یا حوله فرد مبتلا

۶-استفاده از سوزن­های مشترک برای تزریق مواد مخدر

۷-در مطب های دندانپزشکی که اصول بهداشت رعایت نمی­شود

۸-از طریق دریافت فرآورده­های خونی آلوده (امروزه نادر است)

هپاتیت B از طریق ظروف، تغذیه با شیر مادر، آغوش گرفتن، بوسیدن، دست دادن، سرفه کردن یا عطسه کردن گسترش نمی­ یابد.

تشخیص:

آزمایش هپاتیت Bبا گرفتن نمونه خون کوچک و بررسی آنتی ­بادی و آنتی ­ژن ویروس انجام می­شود. تشخیص عفونت هپاتیت B اولیه برای جلوگیری از عوارض بهداشتی بسیار مهم است. انجام این آزمایش به آمادگی خاصی نیازی ندارد.

اگر چه احتمال تشخیص هپاتیت B، سه هفته بعد از تماس با ویروس امکان پذیر است، اما پزشکان توصیه می­کنند که این آزمایش حداقل شش هفته پس از تماس با ویروس انجام شود تا نتیجه آزمایش دقیق­تر باشد.

تمام آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و زیر مجموعه‌هایش باید منفی باشند. آزمایش HBs Ab در صورتی‌که واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت انجام شود و پاسخ بدن را به همراه داشته باشد، مثبت خواهد شد.

آزمایش HBV DNA: این آزمایش می‌تواند تعداد ویروس موجود در خون بیمار محاسبه کند و آن را با عدد بیان نماید. همچنین می‌تواند تشخیص دهد که ویروس در مرحلۀ تکثیر می‌باشد یا خیر. این آزمایش ریسک تخریب کبد را نیز مشخص می‌کند.

اگر از مدت آلودگي اطلاعي موجود نباشدHBcAb- IgM ، باید بررسی شود. مثبت بودن آن معرف حاد بودن آلودگي (كمتر از 6 ماه) و منفي بودن آن معرف مزمن بودن آلودگي (بيشتر از 6 ماه)  مي­باشد.

در بيماران مبتلا به HBsAg مزمن، تست­هاي بررسی عملکرد كبدي LFT باید انجام شوند. اختلال در آنزيم­های کبدی به خصوص بالا بودن ALT معرف هپاتيت مزمن مي­باشد و در صورت طبيعي بودن معرف حامل بودنCarrier بیمار مي­باشد.

مهمترين خطر هپاتیت B مزمن، افزایش احتمال ابتلا به سرطان كبد مي­باشد. به همين دليل افراد مبتلا بايد سالانه از اين نظر کنترل شوند.  بهترين روش کنترل بیماران اندازه گيري AFP(آلفا فتوپروتئین) به همراه سونوگرافي از كبد است كه به خصوص در بيماران مسن بايد سالانه انجام شود.

در مجموع برای افراد مبتلا به هپاتیت مزمن انجام آزمايشهايAST/ALT،BIL(d, ind) ،ALK Ph ،PT ،Alb/Globulin ،Hbe Ag ،AFP  توصیه می­شود.

در صورت طبيعي بودن تمام آزمايش­هاي فوق، بيمار حامل آنتي ­ژن Carrier تلقي می­گردد.

در صورت ابتلای مادر باردار به این ویروس، ابتدا باید آزمایش­های كبدي (LFT) انجام شود و در صورت طبيعي بودن بيمار حامل ويروس تلقي مي­گردد. مهمترين خطري كه جنين را تهديد مي­كند انتقال ويروس است.  اگر در اين  بيماران Hbe Ag نيز مثبت باشد و يا اگر مادر باردار در سه ماه سوم حاملگي به هپاتيت B مبتلا گردد شانس انتقال آلودگي به شدت افزايش پیدا می­کند. براي پيشگيري از انتقال ويروس در اين دو گروه از بيماران بايد به محض تولد نوزاد علاوه بر واكسن هپاتیت B، ایمنوگلوبولین 0/5CC) HBIG عضلاني در موقع تولد) نیز به نوزادان تزريق گردد. در بيماران Hbe Ag منفي شانس انتقال آلودگي خيلي كم است و فقط تزريق واكسن به نوزاد كافي است.

درمان:

متاسفانه درمان خاصی برای هپاتیت B وجود ندارد، توصیه پزشکان به افراد مبتلا به هپاتیت B شامل: استراحت کافی، تغذیه و مصرف مایعات، و همچنین نظارت دقیق بر سلامت کبد و سلامت کلی فرد است. هپاتیت B بدون درمان یا نظارت دقیق، می­تواند منجر به نارسایی کبدی، سیروز، سرطان کبد و حتی مرگ شود.

پیشگیری:

سازمان بهداشـت جهـاني تاكيـد بـر گنجانـدن واكسن هپاتيت B در برنامـه گسـترش ايمـن سـازي كشورها دارد. بسياري از كشـورهاي عضـو سـازمان بهداشـت جهاني به اين توصيه عمل نموده و اين واكسـن را بـه برنامـه واكسيناســيون معمــول خــود در دوران كــودكي وبــراي كليــه نوزادان اضافه نموده­اند. چرا كه اين واكسن بهترين نتيجـه و بالاترين حد ايمني را در نوزادان و شيرخواران ايجاد مي كند. با بالا رفتن سـن، بخصـوص در افـراد مسـن، ميـزان ايمنـي بخشــي ايـــن واكســـن كـــاهش مـــي يابـــد.

تزریق واکسن در سه نوبت (نوبـت اول در زمـان مراجعه، نوبت دوم يك مـاه بعـد، نوبـت سـوم شـش مـاه بعـد از تزریق اول) صورت می­گيرد.

 

منبع:

کتاب بیماریهای منتقل شونده از راه جنسی، ترجمه گروه علمی شبکه آزمایشگاهی رصد