کرونا ویروس

کرونا ویروس نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها و دستگاه تنفسی فوقانی می شود. بیشتر ویروس های کرونا خطرناک نیستند. انواع جدی آنها  MERS و SARS هستند.

در اوایل ژانویه سال 2020، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از این ویروس را  در چین شناسایی کرد: کروناویروس  (2019-nCoV) . در روز 31 ماه دسامبر 2019 میلادی، نمونه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان چین گزارش شد. در ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند. بنابراین بازار بلافاصله در روز اول ژانویه 2020 تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص آنفلوانزا فصلی، آنفلوانزا پرندگان، آدنوویروس، کوروناویروس سارس، کوروناویروس مرس و سایر عوامل بیماریزای دیگر مشخص شد، که ویروس جدید یک کوروناویروس است که 70 %قرابت ژنتیکی با سارس دارد.

این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

کرونا ویروس برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شد. آنها نام خود را از شکل تاج مانند خود دریافت کرده اند. یک کورونا ویروس می تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند.

انتقال کرونا ویروس مانند انتقال ویروسهای سرما خوردگی صورت میگیرد: از طریق سرفه و عطسه افراد آلوده، و با لمس دست، صورت یا وسایل افراد آلوده این ویروس گسترش می یابد.

علائم بیشتر کورونا ویروس ها مانند هر عفونت تنفسی فوقانی دیگر است از جمله آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و گاهی تب.

بیماران مبتلا به کوروناویروس جدید 2019 می توانند دارای علائم خفیف، متوسط یا شدید باشند و ممکن است علائم پنومونی شدید، سپسیس، سندروم نارسایی حاد تنفسی و شوک سپتیک را نشان دهند.

در حال حاضر درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، اما تحقیقات در حال انجام است. در بیشتر موارد علائم به خودی خود از بین می‌رود؛ متخصصان هم توصیه می‌کنند که در این باره مراقبت‌های بیشتری انجام شود. اگر علائم بدتر از سرماخوردگی است، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

پزشکان می‌توانند با تجویز داروی درد یا تب، علائم را تسکین دهند. استفاده از دستگاه بخور یا دوش آب گرم می‌تواند به گلو درد یا سرفه کمک کند. نوشیدن مایعات زیاد، استراحت و خواب کافی تا حد امکان می‌تواند در درمان این ویروس موثر باشد.

در صورت تمایل جهت مطالعه دستورالعمل مراقبت، تشخیص، درمان کوروناویروس جدید  (2019-nCoV) شناسایی شده در چین این قسمت را مطالعه بفرمایید.

منابع:

https://www.who.int/health-topics/coronavirus

https://www.cdc.gov/coronavirus/index.html

https://www.webmd.com/lung/coronavirus#2