سرطان پستان (قسمت چهارم) - درمان

درمان سرطان پستان برای هر بیمار منحصر به فرد است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عمل جراحی
  • رادیوتراپی
  • روشهای هورمونی
  • روشهای ضد HER2
  • شیمی درمانی

ماستکتومی (جراحی پستان)

ماستکتومی عبارت است از برداشتن تمام پستان. پزشکان دریافته اند که اگر تومور اولیه به طور کامل خارج نشود، احتمال بازگشت سرطان پستان بعد از عمل زیاد است. بنابراین، زنان مبتلا به تومورهای بزرگ معمولاً با ماستکتومی درمان می شوند.

ماستکتومی به روشهای زیر اجام میشود:

راديكال ماستكتومي: برداشتن كامل پستان با عضلات پكتورال زيرين و غدد لنفاوي زیر بغلی

راديكال ماستكتومي وسيع: شامل راديكال ماستكتومي و برداشتن كامل غدد لنفاوي

راديكال ماستكتومي تعديل شده: در اين روش راديكال ماستكتومي بدون برداشتن عضله پكتوراليس ماژور  انجام ميشود و پوست و غدد زيربغل نيز برداشته نميشود و لذا نتايج بهتري از لحاظ عملكرد و زيبايي براي بيمار به همراه دارد. از اين رو امروزه شايعترين روش جراحي مورد استفاده در بيماران مبتلا به سرطان پستان ميباشد.

ماستكتومي توتال يا ساده: اين عمل شامل برداشتن تمام نسج پستان كه به طرف زير بازو كشيده ميشود و  نوک پستان و هاله و پوست اطراف آن ميباشد.

ماستكتومي كاملا وسيع: علاوه بر ماستكتومي نسبتاً وسيع غدد لنفاوي نيز برداشته ميشود.

ماستكتومي پارشيال يا سگمنتال يا لامپكتومي: اين روش جراحي محافظتي پستان نيز ناميده ميشود و  شامل برداشتن توده ها و بافتهاي سرطاني است.

رادیوتراپی یا پرتو درمانی:

تحقیقات نشان داده است که پرتودرمانی بافت باقیمانده پستان، احتمال عود در آن ناحیه را تا 60-75٪ کاهش می دهد. همچنین متاستازهای سیستمیک 25 تا 30٪ کاهش  یافته و بقای طولانی تر بیماران را به دنبال خواهد داشت.

برای خانمهایی که تحت لامپكتومي قرار دارند، پرتودرمانی به طور به مدت 6 هفته برای کل پستان انجام میشود، و به دنبال آن به مدت دو هفته دیگر فقط برای محل سرطان اولیه درمان ادامه پیدا خواهد کرد.

هورمون درمانی:

روشهای ضد استروژن:

استروژن می تواند باعث پیشرفت سرطان در پستان شود. بهترین روش درمانی ضد استروژن  تجویز تاموکسیفن است، تاموکسیفن دارویی است که آثار هورمون استروژن در پستان را محدود می کند. تاموکسیفن به جلوگیری از بازگشت سرطان پستان کمک می کند. همچنین به جلوگیری از پیشرفت سرطان در پستان دیگر کمک می کند. همچنین این دارو رشد سلولهای سرطانی موجود در بدن را کند یا متوقف می کند.

سایر روشهای ضد استروژن شامل از بین بردن تخمدانها یا متوقف کردن عملکرد آنها در خانمهایی است که هنوز قاعدگی دارند.

مهار کننده آروماتاز ​​داروهایی هستند که با تداخل با آنزیم از تشکیل استرادیول، جلوگیری می کند. مهارکننده های آروماتاز ​​به عنوان نوعی هورمون درمانی برای زنان یائسه که به سرطان پستان وابسته به هورمون مبتلا هستند، استفاده می شود. لتروزول یکی از داروهای مهارکننده آروماتاز است.

افرادي كه از روش هورمون درماني استفاده ميكنند، بايد سالانه توسط پزشك از نظر سلامت لگن مورد معاينه قرار گيرند و در صورت وجود هرگونه خونريزي از دستگاه تناسلي غير از خونريزيهاي قاعدگي حتماً به پزشك مراجعه نمايند.

روشهای ضد HER2:

نام ديگر اين روش ايمني درماني یا روشهای بیولوژیکی ميباشد. هرسپتين دارويي است كه امروزه بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد. اين دارو يك آنتي بادي منوكلونال است كه در آزمايشگاه توليد شده و با سلولهاي سرطاني باند ميشود. هرسپتين در افرادي كه تومور آنها داراي تعداد زيادي پروتئينهاي ويژه به نامHER2 باشند موثر است. اين دارو با بلوک كردن  HER2  مانع رشد سلولهاي سرطاني شده يا رشد آنها را كند ميكند.

شیمی درمانی:

در اين روش از داروهاي خاصي به منظور از بین بردن سلولهاي سرطاني استفاده ميشود. اكثر داروها به صورت تزريق داخل وريدي مورد استفاده قرار ميگيرند. شيمي درماني يك نوع روش سيستميك به حساب مي آيد زيرا از طريق آن دارو در نقاط مختلف بدن پخش ميشود و هر جا سلول سرطاني وجود داشته باشد آنها را ميكشد. اين روش درماني به صورت دوره اي مورد استفاده قرار ميگيرد بدين صورت كه بعد از يك دوره درماني يك دوره استراحت داده شده و بلافاصله بعد از آن دوره درماني بعدي شروع ميشود.

در صورت تمایل میتوانید با کلیک کردن روی لینکهای زیر سایر بخشهای مقالات مربوط به سرطان پستان را مطالعه بفرمایید

سرطان پستان 

انواع سرطان پستان

تشخیص و درجه بندی سرطان پستان

خبرنامه سلامت زنان

 منابع:

https://www.rogelcancercenter.org/breast-cancer/treatment

https://www.cancer.net/cancer-types/breast-cancer/types-treatment

https://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-treatment#1