سلامت روان کودکان (به مناسبت هفته آگاهی از اختلالات روانی کودکان)

سلامت روان بر طرز تفکر، احساس و عملکرد افراد تأثیر می گذارد. مراقبت از سلامت روان به همان اندازه اهمیت دارد که داشتن بدن سالم حائز اهمیت است. والدین نقش مهمی در سلامت روان فرزند خود دارند:

آنها می توانند با کارهایی که می گویند و انجام می دهند ن، و از طریق محیطی که در خانه ایجاد می کنند، سلامت روانی کودکان خود را ارتقا بخشند.

همچنین می توانند در مورد علائم اولیه مشکلات سلامت روان اطلاعات کسب کرده و بدانند که برای کمک به کجا مراجعه کنند.

سلامت روان در دوران کودکی به معنای دستیابی به نقاط عطف رشد و پیشرفت و یادگیری مهارتهای اجتماعی سالم و چگونگی کنار آمدن با مشکلات است. كودكان سالم از نظر رواني كيفيت زندگي مناسبی دارند و مي توانند در خانه، مدرسه و اجتماع به خوبي عمل كنند.

اختلالات روانی در میان کودکان در سنین مدرسه با تغییرات جدی در نحوه یادگیری،  نحوه رفتار یا بروز احساسات نمایان می شود که باعث پریشانی و اضطراب می شود.

از جمله شایع ترین اختلالات روانی که در دوران کودکی قابل تشخیص است عبارتند از: اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) ، اضطراب و اختلالات رفتاری

شناخت زودرس و درمان بیماریهای روانی در کودکان بسیار مهم است. بیماری های روانی پس از بروز، به بخشی منظم از رفتار فرزند شما تبدیل می شوند. این امر درمان را دشوارتر می کند.

اما دانستن اینکه کودک مشکل جدی دارد، همیشه آسان نیست. استرسهای روزمره می تواند باعث تغییر در رفتار کودک شود. به عنوان مثال، ورود یک برادر یا خواهر جدید یا رفتن به مدرسه جدید ممکن است باعث شود کودک به طور موقت تغییر رفتار دهد. علائم اختلالات روانی کودکان چیست؟

علائم اختلالات روانی با بزرگ شدن کودک به مرور زمان تغییر می کند و ممکن است شامل مشکلاتی در نحوه بازی کودک، یادگیری، صحبت کردن و عملکرد یا نحوه برخورد کودک با احساسات خود باشد. علائم اغلب در اوایل کودکی شروع می شود، اگرچه ممکن است برخی از اختلالات در دوران نوجوانی بروز کند. تشخیص اغلب در سالهای مدرسه و گاهی زودتر انجام می شود.

برای تشخیص مشکلات سلامت روان، پزشک یا متخصص بهداشت روان به علائم و نشانه های کودک و تاریخچه پزشکی و تاریخچه خانواده توجه می کنند.

حتی در بهترین شرایط ممکن است که تشخیص تفاوت بین رفتارهای چالش برانگیز و احساسات سازگار با رشد معمولی کودک و مواردی که باعث نگرانی می شوند، دشوار باشد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از اختلالات مانند اضطراب، نقص توجه و بیش فعالی و افسردگی در دوران کودکی اتفاق می افتد. در حقیقت، بسیاری از بزرگسالانی که به دنبال معالجه هستند، متوجه شده اند که این اختلالات در کودکی آنها ریشه دارد. به طور کلی، اگر رفتار کودک برای چند هفته یا بیشتر ادامه یابد، باعث ناراحتی کودک یا خانواده کودک می شود و باعث اختلال در عملکرد او در مدرسه، خانه، یا دوستان خود می شود، باید به روانشناس مراجعه کرد.

علائم مشکلات روانی کودکان

همه کودکان و نوجوانان متفاوت هستند. مشکلات بهداشت روانی می تواند منجر به تغییرات جسمی نیز شود. علائم زیر ممکن است در کودکان دارای مشکلات روانی مشاهده شوند:

تغییر در تفکر:

 • گفتن چیزهای منفی در مورد خود یا سرزنش کردن خود در مورد چیزهایی که خارج از کنترل آنهاست.
 • کاهش تمرکز
 • افکار منفی مکرر
 • تغییر در عملکرد مدرسه

تغییر در احساسات:

 • واکنش ها یا احساسات اغراق شده
 • ناراضایتی، نگرانی، گناه، ترس، تحریک پذیری، غم یا عصبانیت
 • احساس درماندگی، ناامیدی، تنهایی

تغییر در رفتار:

 • تمایل به تنها بودن
 • گریه کردن به راحتی
 • کاهش علاقه به ورزش و یا انصراف از ورزش، بازی ها یا فعالیت های دیگری که معمولاً از آن لذت می برند.
 • واکنش بیش از حد، یا طغیان ناگهانی عصبانیت یا اشک بر اثر حوادث کوچک.
 • به نظر می رسد ساکت تر از حد معمول است، کم انرژی تر است.
 • کم خوابی
 • بروز رفتارهای کودکان کم سن تر

تغییرات فیزیکی:

 • سردرد، درد شکم، درد گردن یا درد عمومی بدن.
 • کمبود انرژی یا احساس خستگی
 • مشکلات در خوابیدن یا غذا خوردن.
 • انرژی زیاد یا عادت های عصبی مانند جویدن ناخن، مکیدن انگشت شست.

به یاد داشته باشید: فقط به این دلیل که متوجه یک یا چند مورد از این تغییرات هستید به این معنا نیست که کودک یا نوجوان شما دارای یک مشکل سلامت روانی است.

آیا می توان اختلالات روانی کودکی را درمان کرد؟

اختلالات روانی کودکی قابل درمان و کنترل است. والدین و پزشکان باید با همه افراد درگیر در معالجه کودک - معلمان، مربیان، درمانگران و سایر اعضای خانواده همکاری کنند. بهره گیری از تمام منابع موجود به والدین، متخصصان بهداشت و مربیان کمک می کند تا کودک را به سمت بهبود سوق دهند. تشخیص زودرس و درمان مناسب برای کودکان و خانواده های آنها می تواند در زندگی کودکان مبتلا به اختلالات روانی تغییرات اساسی ایجاد کند.

سلامت روان برای سلامت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است. اختلالات روانی نوعی بیماری مزمن هستند - بیماری هایی که مدت طولانی ادامه می یابند و اغلب به طور کامل از بین نمی روند - که می تواند در طول زندگی ادامه یابند. بدون تشخیص و درمان زودرس، کودکان مبتلا به اختلالات روانی خانه، مدرسه و در دوست یابی دچار مشکل میشوند. همچنین این اختلالات می تواند در رشد سالم آنها اختلال ایجاد کند و این مشکلات می توانند تا بزرگسالی ادامه داشته باشند.

منابع:

https://www.cdc.gov/childrensmentalhealth/basics.html

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/children-and-mental-health/index.shtml

https://medlineplus.gov/childmentalhealth.html

https://www.caringforkids.cps.ca/handouts/mental_health