کشف رمز ژنتیکی واکنش شدید به کرونا

چرا برخی از افراد به ویروس کرونا هیچ نشانه‌ای بروز نمی‌دهد اما همین ویروس برخی دیگر را به شدت بیمار و بدحال می‌کند؟

در یک مطالعه که نتایج آن در مجله علمی نیچر منتشر شده، محققان روی ۲۲۰۰ بیمار که به علت کرونا در آی‌سی‌یو بستری شده بودند، تحقیق کردند. دانشمندان طی این مطالعه به ژنی برخوردند که می‌تواند افراد حامل آن را مستعد به کرونای شدید کند.

این یافته می‌تواند توضیح دهد که چرا سیستم ایمنی برخی از افراد به اشتباه با واکنش شدید به ویروس کرونا، موجب بیماری سخت فرد می‌شود؛ توضیحی که می‌تواند به یافتن درمان برای این افراد کمک کند.

دکتر کنث بیلی که مدیریت این طرح تحقیقی را بر عهده داشته، می‌گوید این یافته‌ها حتی پس از واکسیناسیون عمومی هم اهمیت دارد و باید تحقیق در این زمینه ادامه یابد.

«واکسن کرونا احتمالا آمار مبتلایان به کرونا را به میزان بسیاری کاهش خواهد داد اما با این حال، پزشکان در سال‌های آینده هم همچنان با بیمارانی که به علت کووید۱۹ نیاز به بستری در آی‌سی‌یو دارند مواجه خواهند شد. برای همین هم نیاز مبرمی به پیدا کردن درمان این بیماری وجود دارد.»

در جریان این مطالعه DNA بیماران بستری شده در ۲۰۰ اتاق‌ آی‌سی‌یو مختلف مورد بررسی قرار گرفت. محققان ژن‌های تک‌تک این افراد را اسکن کردند و روند مبارزه بدن آنها با بیماری را ثبت کردند.

سپس ژنوم آنها با DNA افرادی که بیمار نبودند مقایسه شد تا تفاوت‌های ژنتیکی شناسایی شوند. سپس آنها چند تفاوت پیدا کردند؛ اولین آنها به ژنی مربوط می شود که نامش «TYK2» است.

دکتر بیلی می‌گوید این ژن مسئول بخشی از سلول‌های ایمنی است که «بسیار مهاجم و تندرو هستند و خیلی تهاجمی برخورد می‌کنند و موجب واکنش‌های تورمی می‌شوند».

«اگر این ژن اشتباهی عمل کند، پاسخ سیستم ایمنی می‌تواند موجب آسیب رسیدن به ریه‌ها و تورم آنها شود».

منبع: BBC